Praca zdalna od dawna miała swoich zwolenników. Jednakże nie jest pozbawiona swoich krytyków. Wielu szefów firm uważa, że konieczne jest, aby pracownicy byli w biurze, aby mogli być nadzorowani i mikrozarządzani. Te dwie perspektywy są od lat ze sobą sprzeczne, a debata została ponownie podjęta na początku pandemii. Jednakże ta debata wydaje się być rozstrzygnięta, ponieważ kilka akademickich i naukowych badań przyniosło wyniki, które wydają się potwierdzać, że umożliwienie personelowi wykonywania swoich obowiązków zdalnie jest właściwie bardziej efektywne. Posiadając intymną wiedzę na ten temat z własnego doświadczenia, wyniki tych badań i testów nie są zaskoczeniem. W tym wpisie przyjrzymy się pięciu sposobom, w jakie praca zdalna jest bardziej efektywna niż praca z biura:
-
Czas oszczędzony na dojazdach
Raport TUC z 2019 roku stwierdził, że mieszkańcy Londynu spędzali średnio 79 minut dziennie na dojazdach, co daje w sumie około 300 godzin rocznie. Przełączenie się na pracę zdalną nie tylko oszczędza ten czas - który można by było przeznaczyć na pracę – ale także oszczędza pieniądze na bilety na pociąg lub autobus, lub paliwo i inne wydatki związane z prowadzeniem samochodu. Jest to również bardziej przyjazne dla środowiska, minimalizując emisję dwutlenku węgla, co również dobrze wpływa na ślad węglowy firmy i pracowników. Likwidacja korków w godzinach szczytu i/lub zatłoczonych pociągów również będzie miała pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne pracowników, pozwalając im być szczęśliwszymi, a tym samym bardziej produktywnymi.
-
Lepsza równowaga między pracą a życiem osobistym
Wielu pracowników biurowych ma trudności z równoważeniem pracy i życia osobistego. Długie godziny w biurze w połączeniu ze stresem wynikającym z długich dojazdów zazwyczaj prowadzą do napięcia w domu. Pracownicy będący młodymi rodzicami także zazwyczaj cierpią najbardziej, ponieważ koszty opieki nad dziećmi wzrosły eksponencjalnie w ciągu ostatnich kilku dekad, dodając ograniczenia finansowe do listy trosk. Praca zdalna łagodzi niektóre z tych napięć i stresów, ponieważ pracownicy mają bardziej elastyczny harmonogram. Pozwala im to spędzać więcej czasu z rodziną i opiekować się dziećmi, stając się mniej zestresowanymi. Pracownicy, którzy są bardziej zrelaksowani, mogą bardziej doceniać swoją pracę, a ta satysfakcja z pracy zwykle przekłada się na ich życie osobiste.
-
Mniej czasu poświęconego na spotkania
Spotkania w biurze mogą być tematem kontrowersyjnym, w zależności od tego, z kim rozmawiasz. Wielu pracowników uważa je za stratę czasu, a wielu jest otwarcie pogardliwych wobec ich uczestnictwa. Jednakże znaczenie spotkań to coś, czego nie da się uniknąć – zwłaszcza w kontekstach, gdzie pracownicy muszą pracować w zespołach, aby dostarczyć projekty. Jednakże praca zdalna oznacza, że pracownicy są przed komputerami przez cały czas pracy. W związku z tym uczestnictwo w spotkaniach wirtualnych jest o wiele łatwiejsze i mniej czasochłonne niż gdyby kilku pracowników z różnych działów, czasem z różnych biur, fizycznie spotykało się w jednej sali konferencyjnej.
-
Elastyczność
Praca w domu zazwyczaj oznacza, że pracownicy nie są ograniczeni tradycyjnymi godzinami pracy od 9 do 17. Pozwala to na większą elastyczność w reagowaniu na pilne zadania lub sytuacje awaryjne w pracy. Z mniejszą ilością czasochłonnych przerw takich jak spotkania, pracownicy mogą łatwiej wrócić do pracy po każdym zakłóceniu. Oznacza to również, że pracownicy są bardziej skłonni do pracy bez przerwy przez dłuższe okresy w porównaniu z pracą z biura.